O autorze
Nike Farida, Polka, która wychowała się w Libii.Chodziła do libijskiej szkoły dla dziewcząt, skąd ją relegowano, bo nie salutowała Kadafiemu. Studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i w Londynie. Pracowała w branży PR i w amerykańskich korporacjach, m.in. w Warner Bros. Mieszka w Warszawie i w Londynie. „Panna Młoda” jest jej pierwszą książką i zarazem pierwszą częścią trylogii opowiadającej o wielopokoleniowej rodzinie, z Libią, Izraelem i Stanami Zjednoczonymi w tle. Kocha gotować i podróżować. Nie umie żyć bez pisania, czytania, sztuki i Morza Śródziemnego.

Dziś startują Warszawskie Targi Książki, jedna z najważniejszych imprez rynku książki na świecie!

Warsaw The C.ity of Culture
Warsaw The C.ity of Culture Copyright/ Jerome Lambe
To wielkie święto Korektorów i Redaktorów Książek (są niedoceniani, a niesłusznie!), Czytelników, Pisarzy, Bibliotekarzy, Tłumaczy, Dziennikarzy, Wydawców, Drukarzy; słowem, wszystkich, którzy znają emocje wywoływane czytaniem, kiedy nie można się doczekać, "co jest na kolejnej stronie"?!

MOST NAD WISŁĄ POMIĘDZY PAŁACEM KULTURY A STADIONEM.

Teraz Targi Książki odbywają się na największym i najpiękniejszym Stadionie w Polsce.
Ma dobre Miejsce (wg rzymskiej zasady "genius locci") ;

Obok jest Wisła, moja ukochana dzielnica Saska Kępa, najdzikszy Park Skaryszewski z obłędną "Misianką" (dla niewtajemniczonych - pyszne ciastka i najlepsza na świecie tarta szpinakowa). Tuż za rogiem stoi Teatr Huebnera, ten który się wtrąca. A po cichu, za plecami jest najprawdziwsza stara Praga, obecne miejsce pielgrzymek wycieczek z Włoch, które uznały ją numero uno w rankingu na "najciekawsze miejsce na świecie do zobaczenia, nim skończysz 40 lat"..


Kiedy przylatuję wieczorem do Polski i taksówka wiezie mnie do Rodziców, pięknym Bulwarem nadwiślańskim, zawsze, na widok migających, odbitych w rzece, biało-czerwonych światełek, płaczę.Kiedy byłam mała, chodziłam z Mamą, jeśli tylko byliśmy w Polsce, na Targi Książki do Pałacu Kultury.
To był Sezam, Mama wzdychała na widok wielu książek, jak na widok kolii Cartiera na szyi Jacqueline Kennedy.

To był świat bez toreb plastykowych, kartonów na zakupy, nie wiem, jakim cudem jechałyśmy potem do domu z dziesiątkami nowych, pachnących książek. Pewnie przyjeżdżał po nas Tata Trabantem lub Dziadek Warszawą.Mama, ówcześnie PR-owiec (wtedy nieznany termin:)) poważnej instytucji, zagadywała do pisarzy, wydawców z całego świata. W wielu językach.
Śmieli się, radowali, wymieniali adresy, Mama ich potem zapraszała, (często po "dywanikach" u szefa), na światowe konferencje w Polsce.

Wtedy zrozumiałam, że każda wieża Babel może przetrwać, jeśli posługujemy się tym samym słowem/kodem.

Kiedyś "zginęłam" Mamie na Targach, siedziałam za stertą książek, czytałam Astrid Lindgren.


Na pewno większość czytających ma podobne, silne przeżycia i spotkania z książką.
Ja cieszę się, że Targi Książki łączą ludzi, a te warszawskie; prawo - i lewobrzeżną Warszawę.
BADANIA MÓWIĄ, ŻE POLACY MAŁO CZYTAJĄ?Podobno.

Bo nie mam takiego poczucia, kiedy jestem gościem na imprezach czytelniczych w Polsce;
w Gdyni, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, w Kamiennej Górze (gdzie jest ukochana przez wszystkich polskich pisarzy Księgarnia ATENA).


Pamiętam ścisk i tłum, tysiące rozbieganych i zadowolonych Czytelników, obładowanych kartonami, torbami, uśmiechniętych, zadowolonych, gotowych na kilkugodzinne kolejki do wielu pisarzy, by zdobyć wymarzony autograf na Targach Książki, kiedy dwa lata temu, byłam gościem z niemal premierową "Żoną".
Wczoraj na FB pojawiły się cudowne nawoływania do spotkań ludzi, którzy jechali ze wszystkich zakątków świata, by spotkać się na Targach w Warszawie; Mama z Maluchem na kolanach w pendolino, cudowna Czytaczka Eleonora z logistycznym planem wizyt, którego mogliby jej pozazdrościć organizatorzy wszystkich targów książki na świecie.


CO NAJCIEKAWSZEGO W PROGRAMIE TEGOROCZNYCH WARSZAWSKICH TARGÓW KSIĄŻKI?

PROGRAM TARGÓW WTK 2018.

Tekst linka


Co wybrać, oto jest pytanie? Od 10 rano do zamknięcia, codziennie do niedzieli, każda godzina kusi bogactwem książek, spotkań autorskich, warsztatów.

Ponieważ miałam się dziś obudzić w słonecznej Warszawie, rano jeść croissanta i pić kawę na Placu Waszyngtona z widokiem na Stadion; dokonałam niemożliwego - mam swoje targowe typy.DZISIAJ 17 MAJA, DZIEŃ BRANŻOWYTo, co możemy dać Dzieciom, to zaszczepić im chęć Czytania.

Dlatego wybrałabym się; (OPISY ZA STRONĄ WTK)

10.15–11.00 Przygoda z czytaniem ( Dla 4 latków )
"Odwiedzimy królestwo liter, będziemy udawać wesołe samo
głoski i układać sylabowe puzzle. Wybierzemy się także do szkoły wdzięku i wprowadzimy dzieci w tajniki dworskiej etykiety. Spróbujemy także przygotować tort marzeń i alfabetyczną biżuterię godną koronowanej księżniczki. Nie zabraknie również atrakcji dla małych fanów motoryzacji – ich czeka niezwykłe „spotkanie” z bohaterami filmu „Auta”. Gwarantujemy dużo emocji i dobrą zabawę. Do nowych wyzwań zachęcać będą znane postacie ze świata Disneya. Każdy uczestnik spotkania otrzyma dyplom małego czytelnika oraz naklejki-nagrody. (TO AKURAT JEST NIEPOTRZEBNE, CZYTANIE JEST NAGRODĄ!). Pragniemy pokazać dzieciom, że nauka czytania może być wspaniałą zabawą i zaszczepić w nich miłość do książek. Czas na Przygodę z Czytaniem! Organizator: organizatorzy Warszawskich Targów Książki - Wydawnictwo AMEET
Miejsce: scena A
Potem wybrałabym się na ciekawie zapowiadający się panel;


10.30–12.00 Business intelligence rynku książki na świecie: Jakie dane z rynku potrzebne są wydawcy i księgarzowi, by dobrze zarządzać swoim biznesem?
Panel moderowany przez Marcina Garlińskiego (Muza S.A.)


Na spotkaniu metody gromadzenia danych z rynku książki przedstawią: Paul Kloda (MVB Marketing - und Verlagsservice des Buchhandels GmbH) i Renek Mendruń (Nielsen Book Research)


W samo południe wpadłabym do Koleżanki ze Szkocji, bo ładnie i mądrze pisze do dzieci i dla Dzieci.

12.00–13.00 Spotkanie z autorką Margarett Borroughdame
Jak być najlepszą wersją siebie samego, jak przekuć wady w zalety?

Książka Margarett Borroughdame „Pan Cylinderek” uczy samoakceptacji i budowania zdrowego poczucia własnej wartości. Spotkanie z autorką dla dzieci z klas 0-4 szkoły podstawowej. Organizator: MOTYLEKSIĄŻKOWE.PL


Potem czas na lunch w cafeterii, którego pewnie, jak zwykle bym nie zjadła, tyle spotkam tu znajomych i nieznajomych.


W drodze powrotnej naraziłabym się na mega obciach, wpadłabym na papieroska, do miejsca pomiędzy piętrami, to duże akwarium o wymiarach mojej walizki; tam kiedyś poznałam się ze znanym muzykiem i żoną wspaniałego pisarza, Małgosią Kowalską.NAJWAŻNIEJSZYM DZIŚ wydarzeniem jest;Przyznanie nagrody tłumaczom, dzięki nim nasze książki nie są LOST IN TRANSLATION.


13.00–14.00 Lew Hieronima – wręczenie nagrody dla wydawcy najbardziej przyjaznego tłumaczom
Trzecia edycja nagrody przyznawanej przez Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury.


Organizator: Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury
Miejsce: Kanapa Literacka – scena główna
Na pewno wpadłabym ( przez cały dzień):

12.00–17.00 Spotkania i rozmowy przy stoisku literatury rosyjskiej

Organizator: GENERAL DIRECTORATE OF INTERNATIONAL BOOK EXHIBITIONS AND FAIRS - BOOKS FROM RUSSIA
Miejsce: stoisko 103/D12
Wczoraj na FB zadałam pytanie (15 maja była rocznica urodzin Bułhakova);

Czy świat nie byłby gorszy bez Mistrza i Małgorzaty?Byłby gorszy, napisał K.
Ludzie mają go w d..., nikogo dziś nie obchodzi, napisał W.
Dyskusja była fascynująca.

Potem zamiast wrócić na spotkania pewnie ugrzęzłabym na najfajniejszym deptaku Warszawy, na Francuskiej, na Saskiej Kępie. Albo poszlibyśmy nad Wisłę?
18 maja PIĄTEK.

Na pewno odwiedziłabym Niko, fajne wydawnictwo, pamiętam z poprzednich lat.
Uczyć dzisiaj patriotyzmu jest niełatwo, a w tym roku obchodzimy 100 - lecie niepodległości. Ten temat jest leitmotivem tegorocznych Targów Książki.


10.00–18.00 Spotkanie z autorką.
Autorka Wioletta Piasecka podpisuje Ignasia i Faustynkę. Opowieści patriotyczne


Organizator: WYDAWNICTWO NIKO
Miejsce: stoisko 169/D20
Wpadłabym też do sąsiada Rafała, Taty ze szkoły starszego Syna; pamiętam premierę Niki&Nika ...


10.15–11.30 Spotkanie z Rafałem Kosikiem[/b] - autorem serii "Amelia i Kuba"
Autor zdradzi, jak pisać ciekawie oraz mini warsztaty z lektorem, który zdradzi, jak pracuje się głosem (m.in. ćwiczenia z udawaniem różnych postaci). Spotkanie dla klas I-III, wiek czytelników 7-11 lat.[/b]. Organizator: organizatorzy Warszawskich Targów Książki, Rafał Kosik
Miejsce: sala Warszawa.


Po drodze posłuchałabym, aby na głos skomentować, jak bardzo głupie, szkodliwe dla dzieci, są takie pseudo-terapeutyczne inicjatywy "dla ubogich" [b] autorstwa pseudoterapeutów, którzy chcą zbić kasę, bo używają słów "zajebiście" czy "wywalone" ...

SMUTNE, że na prestiżowej imprezie ma miejsce takie coś: -

10.15–11.55 Chcę być kimś! Czyli jak osiągać cele w czasach, gdy wszyscy dookoła mają wywalone - spotkanie z Michałem Zawadką
Wspólnie z uczestnikami: odkryjemy jaką moc i znaczenie ma poczucie własnej wartości oraz jaką siłę ma świadomość jednostki w grupie; dowiemy się, czy pasja i zainteresowania to powód do wstydu; poznamy najważniejszą grę w życiu; przekonamy się, że sukces to nie zadanie testowe; poznamy sztukę wyznaczania i osiągania celów; odkryjemy potęgę wytrwałości i cierpliwości; dowiemy się, jak zyskać minimum 50 godzin miesięcznie na realizację swoich marzeń; przekonamy się, jak dostrzec w sobie siłę i piękno i nie obawiać się hejterów. To będzie wyjątkowa premiera 3 części bestsellerowej serii „CHCĘ BYĆ KIMŚ”.
Warsztat przeznaczony jest dla uczestników w wieku 12-19 lat. Każda szkoła, która zgłosi obecność swoich uczniów na warsztatach, otrzyma od Fundacji Chcę Być Kimś oraz Wydawnictwa Mind&Dream prezent do biblioteki szkolnej. Książki z serii "Chcę być kimś!" cz.1 i cz.2 autorstwa Michała Zawadki w ilości równej ilości zgłoszonych klas (klasa rozumiana jako 20 zgłoszonych uczniów) (RILLY, YOU MUST BE KIDDING??)
Organizator: Mind & Dream, Fundacja Chcę Być Kimś
Miejsce: Kanapa Literacka – scena główna.

PYTANIE MOJE - JAKA JEST CENA COACHINGU ZA GODZINĘ NA KANAPIE W GABINECIE??

ŻEBY ODŻYĆ I ODZYSKAĆ WIARĘ W LITERATURĘ ...Pojechałabym kilka stacji ukochaną trasą;


11.00–12.00 „Ekspres literacki – wirtualny spacer po drogach rosyjskiej klasyki”.

Wspólny projekt Państwowego Muzeum Historii Literatury Rosyjskiej im. W.I. Dala oraz Państwowego Instytutu Języka Rosyjskiego im. A.C. Puszkina. Opowiada Marina Biełoborodowa, manager d.s. wydarzeń Państwowego Instytutu Języka Rosyjskiego im. A.S. Puszkina. Organizator: GENERAL DIRECTORATE OF INTERNATIONAL BOOK EXHIBITIONS AND FAIRS - BOOKS FROM RUSSIA
Miejsce: stoisko 103/D12I...


Wpadłabym po autograf w pięknej warszawskiej książce autorstwa jednego z najlepszych polskich scenarzystów filmowych.

11.00–12.00 Ojczyzna daleko i blisko: Spotkanie z Cezarym Harasimowiczem – autorem książki „Mirabelka”

Mirabelka rosła na podwórku przylegającym do Nalewek. Przetrwała wojnę, getto, zagładę, stalinizm, budowę okolicznych domów, ale nie przetrwała naszych czasów. Nie przetrwała apartamentowca, który powstał w jej miejscu.To wszystko, czego była świadkiem, zostało opisane w tej niezwykle wzruszającej i sentymentalnej powieści. Jest jednak nadzieja dla mirabelki – jej pestki zabrał kiedyś do Stanów Zjednoczonych pewien mężczyzna, który chciał mieć tam kawałek Muranowa. Zasadził mirabelkę pod Waszyngtonem, a teraz Muranów stara się przywrócić drzewo na swój teren... Organizator: Portal CzasDzieci.pl, Wydawnictwo Zielona Sowa, Miejsce: sala dla dzieci – Galeria.


Pomiędzy 13.00–14.00

Nie wpadłabym, bo jest to książka słaba, pusta i rozczarowująca, a Diana to naprawdę był KTOŚ!
Magdalena Niedźwiedzka podpisuje książkę Opowieści z angielskiego dworu. Diana.
Organizator: PRÓSZYŃSKI I S-KA, Miejsce: stoisko 68/C


A wpadłabym do stoiska 330/G, gdzie prezentują się Koledzy z Londyńskiego Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie, do którego nie należę, bo ja zawsze nie należę do żadnych partii i związków, no, poza SOLIDARNOŚCIĄ, na studiach ...

Piotr ma świetne, mocne pióro i z zaciekawieniem czytam jego książki, zawsze z Anglią w tle, od Wyspy Deszczowców.

13.00–14.00 Autor Piotr Surmaczyński podpisuje książki "Buntownik" i "Pussy"[/b].

Organizator: Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie z Siedzibą w Londynie
Miejsce: stoisko 330/G.Potem czas dla SCENARZYSTÓW!


OBOWIĄZKOWO 13.00–14.00 Książka na ekranie
Rozmowa wokół ekranizacji „Ciemno, prawie noc” i „Za niebieskimi drzwiami”.

Goście: Joanna Bator, Magdalena Cielecka, Aneta Hickinbotham, Mariusz Palej

Prowadzenie: Script Studio, czyli Katarzyna Gawrońska i Zofia Karaszewska


Organizator: organizatorzy Warszawskich Targów Książki, Script Studio
Miejsce: Kanapa Literacka – scena główna

Wszystko wygląda w tym programie genialnie!
Piszę teraz scenariusz do [b]"Nitki Ariadny", która notabene zaczyna się i kończy na Saskiej Kępie),[/b] i trafia mnie szlag, codziennie, więc tu się miałam nadzieję czegoś nauczyć!


A potem, gdzieś pomiędzy kolejną kawą, papieroskiem, ciasteczkiem, ploteczką na korytarzu, wpadłabym ;

14.00–15.00
Spotkanie z autorką
Iwona Kienzler będzie podpisywała swoje najnowsze książki m.in. Korona i kobiety. Król Kazimierz wielki bigamista; Prowokatorka. Fascynujące życie Marii Dąbrowskiej; Księżna Diana. Miłość, zdrada, samotność; Kochanki, księżne i królowe. Kobiety, które dały początek Polsce; Ignacy Paderewski - ulubieniec kobiet; (FAKT)!

W oparach absyntu. Skandale Młodej Polski i wiele innych.

IWONA KIENZLER - autorka blisko stu ( PROSZĘ MNIE OŚWIECIĆ, też tak chcę, bo jak można mieć tyle lat, co Pani i napisać 100 książek ??!!)książek – publikacji non-fiction z zakresu historii, jak również leksykonów i słowników. Pisze także reportaże z podróży oraz artykuły dotyczące spraw gospodarczych i historii Polski, a także odwiedzanych przez nią krajów i regionów. Pasjonuje się historią, a zwłaszcza rolą kobiet i ich często zapomnianemu lub niedocenianemu wpływowi na losy i decyzje mężczyzn rządzących państwami, czy też będącymi wpływowymi politykami lub mężami stanu. Historia opisywana w książkach Iwony Kienzler to historia widziana oczyma kobiet. ( [b]TO nam się podoba!).
[/b]

Organizator: BELLONA
Miejsce: stoisko 56/CNajciekawszym wydarzeniem 18 maja jawi się dla mnie:


14.00–15.00 Zwyczajna Niepodległa. Przegląd zasobów cyfrowej Biblioteki Narodowej POLONA - warsztaty


Jak wyglądało życie codzienne po odzyskaniu niepodległości? Jaka była ówczesna moda? O czym pisała prasa w dwudziestoleciu międzywojennym? Przegląd zbiorów skarbnicy narodowej z wykładem na temat możliwości wykorzystania otwartych zasobów dostępnych na POLONA.pl w procesie uczenia się i rozwijania zainteresowań oraz aktywnymi warsztatami rozwiązania zagadek i szarad zaczerpniętych z archiwalnych numerów czasopism z pocz. XX wieku. Zajęcia dla uczniów gimnazjów i licealistów. Spotkanie prowadzone przez pracowników Biblioteki Narodowej.


Organizator: BIBLIOTEKA NARODOWA
Miejsce: sala Londyn B


Tego dnia odbywa się kilka fenomenalnych spotkań autorskich, ALE musiałabym pójść na wagary nad Wisłę, by mieć siłę na....
19 maja SOBOTA - DOROCZNY DZIEŃ "Gwiazdorski".

Tu szaleją wszyscy łowcy świetnych książek i autografów.
W której kolejce ustawić się skoro świt?


Do Bondy?
Miłoszewskiego?
Ćwirleja?
Guzowskiej?
Puzyńskiej? (Jej debiutancki Motylek bije rekordy popularności i zagranicą)
Tokarczuk?A może do wymiatacza polskich półek księgarskich Remigiusza Mroza?

(Też cicho dodam, że nie wiem, jak można TYLE książek wydawać i mieć napisanych. To kiedyś fajnie Kasia Bonda (chyba) powiedziała, że nim się napisze powieść, to długo trwa research, a jeszcze dłużej musi w Tobie ta książka dojrzeć).


Jedyna pisarka, która wydaje kilka książek do roku, ale jej wierzę, że wszystkie ma przemyślane, to pisarka, która gromadzi rzesze Czytelników, kolejka - średnio 3-4 godziny. Zasłużenie! Zapowiedź premier, okładki i tematyka przypomina mi książki Jojo Moyes. Strzał w dziesiątkę!
"Prawdopodobnie sprzedaje więcej książek niż Bonda i Grochola", takie chodzą słuchy.

Jesienią, w dniu Urodzin starszego Syna spotkałam się na szybkiej kawie w Pałacu Kultury z Cezarym Łazarewiczem, potrzebowałam jego autograf na historii Przemyka. Rozmawialiśmy o Jego książkach, Agi Lingas, Ewy Winnickiej, moich. O Przemyku i Wałęsie.
Starałam się w 3 minuty wytłumaczyć, dlaczego Nike nigdy w Polsce nie dostanie NIKE.
Było ciekawie.20 maja w niedzielę wpadnę chociaż na chwilę do najlepszej maratonistki wśród pisarzy, do Kasi Bulicz-Kasprzak. A potem pobiegnę, a raczej podejdę po autograf do Tomasza Venclovej.Poszukam, może ktoś mi powie, gdzie jest spotkanie z noblistą, niestety czekałam wczoraj pół dnia na tę informację od biura prasowego Targów, a w wyszukiwarce zgłasza się komunikat (ERROR!).

[b]SPOTKANIE Z ORHANEM PAMUKIEMTo bezsprzecznie NAJWIĘKSZE WYDARZENIE TYCH TARGÓW KSIĄŻKI 2018 W WARSZAWIE.

Nikt tak (obecnie) nie pisze pięknie o Turcji.
Jest wrogiem reżimu i nie może wrócić do Ojczyzny.
Myślę, że zorientowałbym się łatwo, gdzie jest spotkanie z PAMUKIEM, byłyby flagi, tłumy i ci wszyscy co wyżej, "gwiazdy" polskiego rynku książki, z niżej podpisaną, stalibyśmy razem z naszymi Wydawcami i Czytelnikami, by poczuć oddech Wielkiej Światowej Literatury.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...